Chrám sv. Barbory
Jedna z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě a dominanta Kutné Hory. Je nejen architektonickým skvostem, ale také symbolem bohatství a významu středověké Kutné Hory. Je zasvěcená svaté Barboře, patronce horníků. Je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Historie
Stavba chrámu začala v roce 1388. Kutnohorští měšťané chtěli vytvořit reprezentativní stavbu, která by demonstrovala tehdejší moc a bohatství jejich města. Toto rozhodnutí bylo také projevem snahy o osamostatnění se od vlivu nedalekého sedleckého kláštera, na jehož pozemcích Kutná Hora stála. Vybrali proto místo za hradbami města, které patřilo pražské kapitule a pozemek od ní odkoupili. Na tomto místě pak začali stavět dvoupodlažní kapli kapli k poctě Těla Kristova a svaté Barbory (nyní kaple Božího Těla), ale později své úmysly změnili, tuto stavbu pozastavili a začali hned vedle budovat monumentální stavbu katedrály.
Výstavba byla financovaná bohatými kutnohorskými měšťany a původně měla dosahovat dvojnásobných rozměrů dnešní velikosti. O donátory zpočátku nebyla nouze a tak byly brzy přistavěny i bořní kaple, které změnily stavbu z původně trojlodní na pětilodní.
Na výstavbě chrámu se podílela řada významných architektů a stavitelů své doby – Petr Parléř, Matěj Rejsek a Benedikt Rejt. Každý z nich přispěl svým jedinečným způsobem k podobě chrámu.
- Petr Parléř se synem Janem Parléřem
- Mistr Hanuš a Blažek
- Matěj Rejsek se podílel na výzdobě
- Benedikt Rejt (také Vladislavský sál Pražského hradu)
Stavba chrámu probíhala s přestávkami až do doby, než musela být kvůli vyčerpání stříbrných dolů v Kutné Hoře provizorně ukončena.
Významnou změnu zaznamenal chrám po příchodu jezuitského řádu v 17. století, který kromě interiéru také změnil siluetu chrámu na současnou třístanovou siluetu. V následujících období proběhla řada úprav a rekonstrukcí, především v barokním stylu.
Na přelomu 19. a 20. století proběhla obnova a chrám byl dobudován víceméně do dnešní podoby.
Architektura
Chrám svaté Barbory je architektonicky výjimečný svou pětilodní dispozicí, která je v českém prostředí ojedinělá. Dosahuje délky 70 metrů, šířky 40 metrů a výšky a má vnějším opěrný systém, který jí dává její charakteristiký tvar. Uvnitř chrámu jsou mohutné nosné sloupy, které tvoří hlavní loď a oddělují boční prostory chrámu.
Velmi působivá je hvězdicová stropní klenba nad hlavní lodí a kroužná žebra, postavená podle návrhů Benedikta Rejta. V žebrech jsou znázorněny znaky a erby místních měšťanů a znaky cechů.
Kolem hlavní lodi chrámu se nachází osm bočních kaplí – svaté Kateřiny, svatého Blažeje, svatého Kříže, svatého Václava, svatého Basilea, svaté Doroty, kapli Smíškovskou a kapli svaté Barbory (Hašplířskou s freskami havířů a hašplířů).
Interiér
Mezi nejvýznamnější prvky interiéru patří renesanční kazatelna s barokním obložením a řada barokních oltářů a soch, které do chrámu umístili jezuité.
Pozornost si zaslouží vitráže v oknech chrámu. Na počátku 20. století byla velká část oken vyzdobena vitrážemi od malíře Františka Urbana, které zobrazují křesťanské motivy a také významné události tehdejší doby. Tato tradice pokračuje i v současnosti – v roce 2014 byla instalována nová vitráž s motivem svaté Anežky Přemyslovny.
Hlavní oltář – novogotický pětikřídlý oltář s reliéfem. Znázorňuje Poslední večeři Páně. Jsou na ní a světce, včetně svaté Barbory.
Kutnohorská madona je z roku 1380, tedy ještě před započetím stavby chrámu. Lze ji najít v první boční kapli.
Fresky – interiér je bohatě zdoben freskami s církevními i havířskými motivy.
Socha havíře
Na horní ochozu umístěny třímetrové sochy, znázorňující čtyři křesťanské ctnosti: Spravedlnost, Statečnost, Mírnost, Obezřetnost.
Symbolika a význam
Chrám svaté Barbory je nejen významnou sakrální stavbou, ale také důležitým symbolem Kutné Hory a její slavné hornické minulosti. Stavba byla zasvěcena svaté Barboře, která je patronkou všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků. Právě horníci se nejvíce zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály, kterou věnovali své svaté ochránkyni.
Svatá Barbora je patronkou horníků a ochránkyní před náhlou smrtí. Byla křesťanskou mučednicí, jejíž život i smrt jsou opředeny legendami. Narodila se ve 3. století v Nikomédii (severozápad dnešního Turecka) jako dcera bohatého kupce Dioskura. Ten ji zavřel do věže, aby ji ochránil před křesťanstvím. Navzdory tomu se tajně stala křesťankou, což vedlo k jejímu krutému mučení a následné popravě vlastním otcem. Kult svaté Barbory se rychle rozšířil po Evropě a její svátek se slaví 4. prosince, kdy je uctívána zejména v hornických oblastech.
Chrám svaté Barbory vyjadřuje úctu měšťanů k Božímu Tělu, moc královského města, dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také osamostatnění Kutné Hory od sedleckého kláštera. Možná právě proto byl kostel vybudován za městskými hradbami, mimo sedleckou duchovní správu, na pozemku pražské kapituly.
UNESCO a Současnost
Od roku 1995 je chrám spolu s historickým centrem města zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO, což podtrhuje jeho mimořádnou univerzální hodnotu. Kutná Hora je právem považována za pokladnici země, její bohatství dávalo sílu rozmachu českého království. Unikátnost i historie, to vše stálo za zápisem Kutné Hory na Seznam UNESCO.
Tip: Nejlépe si Chrám svaté Barbory užijete ve slunečném dni, kdy paprsky prochází skrz barevné skleněné vitráže a osvětluje oltář i ostatní části chrámu.
Informace pro návštěvníky
Pro návštěvníky je památka otevřena k individuálním prohlídkám. Kromě hlavního prostoru chrámu lze navštívit i empory (na horních vnitřních balkonech), odkud se nabízí pohled na interiér chrámu. Na emporách je umístěna expozice, která seznamuje s vývojem stavby chrámu a s venkovní výzdobou, která běžným okem není vidět.
Otevírací doba:
Po-Ne od 9:00 do 18:00 v hlavní sezoně (duben-říjen)
Po-Ne od 9:00 do 17:00 ve vedlejší sezoně (březen, listopad, prosinec)
Po-Ne od 10:00 do 16:00 mimo sezonu (leden-únor)
24.12. zavřeno
Vstupné do Chrámu sv. Barbory:
180 Kč dospělí
140 Kč studenti a senioři
60 Kč děti a ZTP
Pokud chcete navštívit i sedleckou kostnici a katedrálu, je výhodnější zakoupit společně všechna tři místa.
Vstupenky lze koupit na místě v přilehlém Informačním centru, případně objednat online .
Fotografování: lze fotografovat bez omezení.
Veřejná WC: toalety jsou nedaleko vstupu do sv. Barbory (u Informačního centra). Jsou zpoplatněné, lze platit i kartou.
Kde zaparkovat: na hlavní silnici před Barborou je malé parkoviště pro pár automobilů, které je obvykle plné. Zkuste najít místo dále na této silnici (Kouřimská), případně využijte nejbližší větší parkoviště Na Valech (Kremnická), cca 500 m od Barbory.
Jak se k Chrámu sv. Barbory dostat
Dostat se do Chrámu svaté Barbory z centra Kutné Hory není složité.
Pěšky: Z Palackého náměstí v historickém centru města je to 5-10 minut příjemné chůze s kouzelnou vyhlídkou. Jde o hlavní turistickou trasu ve městě, nemůžete se ztratit.
Vlakem: Z hlavního nádraží v Kutné Hoře je do centra daleko, cca 4,5 km. Pokud máte hodně času, můžete jít pěšky, nicméně půjdete panelákovou částí města, která není příliš zajímavá ani hezká, takže spíše doporučujeme městskou MHD nebo taxi. Můžete se zkusit podívat, zda zrovna nejede vlak směrem na Zruč nad Sázavou, kterým byste se svezli dvě zastávky na Městské nádraží, to už je od centra kousek. Tento spoj ale nejezdí moc často.
Autem: Cestu autem k Barboře přiliš nedoporučuji, protože je zde jen malé parkoviště, obvykle plné. Můžete zkusit zaparkovat někde poblíž v ulicích, nebo zajet na centrální parkoviště poblíž městského centra a dojít sem pěšky.
Více informací: