Kostnice Sedlec
Kostnice v Kutné Hoře je jednou z nejznámějších a nejzajímavějších památek tohoto druhu v Česku. Nachází se asi 2 kilometry od historického centra Kutné Hory.
Sedlecká kostnice je unikátní stavba, známá svou výzdobou, tvořenou lidskými kostmi. Je fascinujícím místem, které přitahuje návštěvníky z celého světa. Kostnice obsahuje ostatky odhadem 40 000 až 70 000 lidí. Jde o místo, které nabízí hluboký pohled do minulosti a zároveň vyvolává úvahy o životě a smrti (Memento Mori).
Nejvýznamnějšími prvky výzdoby jsou velký lustr, který obsahuje všechny kosti lidského těla, a Schwarzenberský erb z kostí.
Kostnice je otevřena pro veřejnost a je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v České republice.
Historie
Okolí místa, na kterém se dnes nachází sedlecká kostnice, bylo obýváno již v pravěku (2500 př.n. l.). Historie samotné kostnice sahá do 13. století. V té době byla Kutná Hora jedno z největších měst v zemi a k pohřbívání sloužil místní křesťanský hřbitov na pozemcích tehdejšího sedleckého kláštera. Jeho plocha byla opravdu rozsáhlá, cca 35 hektarů (o trochu menší než Václavské náměstí v Praze 45 ha). Na místě současné kostnice stál pravděpodobně starší kostel.
Hladomor v roce 1318, morová epidemie v 1348, husitské války i běžná úmrtnost populace způsobily, že se na hřbitově shromáždilo velké množství ostatků.
K popularitě hřbitova přispěla také další událost – cisterciácký opat z Jeruzaléma přinesl podle pověsti hrst hlíny svaté země z hory Kalvárie (Golgota), jako pomátku na vykonanou cestu. Hlína byla později rozptýlena po sedleckém hřbitově a učinila ho také svatým místem. To přineslo obrovskou popularitu a chtěli zde být pochováni poutníci i ze vzdálenějších zemí Evropy.
Když později došlo ke zmenšení hřbitova, ostatky musely být někam přemístěny. Bylo rozhodnuto, že bude postaven nový kostel, v jehož podzemní části budou ostatky uloženy v hromadných hrobech.
V druhé polovině 14. století začala stavba karneru – dvojpodlažní budovy, která měla v podzemí kostnici s kaplí pro službu zemřelým a část s nadzemní kaplí pro bohoslužby.
Ostatky byly vyzvednuty z hrobů, očištěny a uloženy do podzemních prostor sedlecké kostnice. Nejednalo se tedy o způsob pochování zemřelých, ale o dodatečné uskladnění ostatků.
Ze 16. století pochází pověst o poloslepém mnichovi, který poprvé poskládat kosti do zajímavých útvarů. Pověst vypráví o tom, že se během této práce jeho nemocný zrak uzdravil.
Bohužel došlo během husitských válek ke zničení části karneru, naštěstí jen v menší míře, narozdíl od přilehlého kláštera. Podzemní kostnice byla poškozena jen méně, nadzemní část byla porušená více, především klenba a střecha.
Od 15. do 17. století docházelo k rozšíření podzemních prostor až na dnešní velikost. Také docházelo k úpravám v uspořádání ostatků, vytváření pyramid z lebek a kostí a dalších útvarů.
Počátkem 18. století došlo k obnově budovy, současně s rekonstrukcí sousedního chrámu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Učastnil se ho také slovutný architekt Jan Blažej Santini – Aichel.
Na začátku 19. století bylo panství včetně kostnice koupeno rodem orlických Schwarzenbergů a ten povolal řezbáře Františka Rinta, aby kosti vyčistil , vybílil pomocí vápenné vody a uspořádal. Výsledkem jeho práce je současná podoba kostnice, která zahrnuje například lustr, erb rodu Schwarzenbergů, pyramidy a další dekorace z lidských kostí. Rezbářův podpis z malých kostí je možné najít vpravo pod schodištěm.
Informace pro návštěvníky
Otevírací doba:
Po-Ne od 9:00 do 18:00 v hlavní sezoně (duben-září)
Po-Ne od 9:00 do 17:00 ve vedlejší sezoně (říjen nebo březen)
Po-Ne od 9:00 do 16:00 mimo sezonu (listopad-únor)
24.12. zavřeno
Vstupné do katedrály a kostnice:
220 Kč dospělí
170 Kč studenti a senioři
80 Kč děti a ZTP
Pokud chcete navštívit i chrám sv. Barbory, je váhodnější zakoupit společně všechna tři místa.
Vstupenky nelze koupit na místě – můžete je zaplatit online nebo v Informačním centru Sedlec, Zámecká 279 ( 100 metrů od kostela).
Fotografování: uvnitř nelze fotografovat, ani za příplatek.
Veřejná WC: toalety jsou v Informačním centru Sedlec, Zámecká 279 (100 metrů od kostela směrem ke katedrále). Zpoplatněno, lze platit i kartou.
Parkování: obvykle bez problémů, parkoviště je nedaleko katedrály, další parkovací místa jsou v přímém okolí.
Jak se do Kostnice dostat
Dostat se do Sedlecké kostnice z centra Kutné Hory není složité a existuje několik způsobů, jak se tam dostat.
Pěšky: Pokud máte rádi procházky, můžete se vydat pěšky. Trasa měří přibližně 2 kilometry a cesta vám zabere asi 25 až 30 minut. Z centra města se vydejte ulicí Barborská, pokračujte přes Palackého náměstí a dále ulicí Štefánikova. Poté se napojíte na ulici Zámecká, která vás dovede až do Sedlce, kde se nachází kostnice.
MHD: V centru Kutné Hory můžete nasednout na autobusovou linku číslo 1 nebo 7, které vás zavezou na zastávku Sedlec, Kostnice.
Vlakem: Z hlavního nádraží v Kutné Hoře je to pouze jedna zastávka do stanice „Kutná Hora-Sedlec“. Po vystoupení z vlaku je kostnice vzdálena jen několik minut chůze. Lze jet vlakem také z druhé strany ze zastávky Kutná Hora, Městské nádraží.
Autem: Cesta z centra Kutné Hory do Sedlce je jednoduchá a trvá jen několik minut. Sledujte silniční značení směrem na Sedlec. U kostnice je k dispozici parkoviště pro návštěvníky.
Více informací: